Το Νηπιαγωγείο μας

Το Νηπιαγωγείο μας δημιουργήθηκε για να προετοιμάζει παιδιά ηλικίας 4-6 ετών ώστε να ενταχθούν χωρίς προβλήματα στη σχολική ζωή και στο κοινωνικό σύνολο.

Προσπαθούμε να αναπτύξουμε σφαιρικά την προσωπικότητα του παιδιού μέσα σε φιλικό περιβάλλον απόλυτης ασφάλειας, βοηθώντας το να αναπτύξει πρωτοβουλία, αυτενέργεια και δημιουργική ικανότητα.

Επιδιώκουμε στενή και εποικοδομητική συνεργασία με τους γονείς, για να μπορέσουμε από κοινού να διαμορφώσουμε σωστά την προσωπικότητα του παιδιού.

Το πρόγραμμά μας βασίζεται σε γερμανικά εκπαιδευτικά πρότυπα, στηρίζεται στις σύγχρονες παιδαγωγικές αντιλήψεις και περιλαμβάνει:

• Το μάθημα γερμανικής γλώσσας σε καθημερινή βάση.

Συστηματική προσέγγιση της γλώσσας με πολλούς διαφορετικούς ευχάριστους τρόπους, οι οποίοι δυναμώνουν τη διάθεση για τη μελλοντική ολοκληρωμένη εξέλιξή της στο Δημοτικό, μια και στο παιχνίδι συνδέεται η γλώσσα με βιωματικές εμπειρίες και σχηματισμό εννοιών.

• Παιχνίδι ελεύθερο και ομαδικό.
  • Πλούσιο οικοδομικό υλικό και παιδαγωγικά παιχνίδια.
  • Θέματα για συζήτηση, ακρόαση λογοτεχνικών κειμένων, λεκτικές ασκήσεις, αινίγματα.
  • Παιδική λογοτεχνία, παραμύθια, δραματοποίηση παραμυθιών, κουκλοθέατρο στην ελληνική και γερμανική γλώσσα.
  • Ζωγραφική και χειροτεχνικές εργασίες με άριστης ποιότητας υλικά σε μεγάλη ποικιλία.
  • Γυμναστική – ρυθμική για σωστή κινητική συμπεριφορά, μυϊκή ενδυνάμωση και βελτίωση της ευλυγισίας των παιδιών.
  • Τραγούδι (ελληνικό – γερμανικό) ακρόαση πολλών διαφορετικών μουσικών κομματιών, «ακούω και ζωγραφίζω».
  • Ορχήστρα κρουστών μουσικών οργάνων.
  • Αισθητηριακές ασκήσεις με πολλά επιτραπέζια παιχνίδια.
  • Ασκήσεις παρατηρητικότητας, κρίσης, προσοχής, μνήμης, ταξινόμησης, σύγκρισηςαπό γερμανικά βιβλία.
  • Προμαθηματικές έννοιες.
  • Για παιδιά 5-6 ετών προαναγνωστικές – προγραφικές ασκήσεις.
  • Περιβαλλοντική – κυκλοφοριακή αγωγή.
  • Επισκέψεις, εκδρομές ψυχαγωγικού και εκπαιδευτικού χαρακτήρα.
  • Μαγειρική – Ζαχαροπλαστική.
  • Γιορτές που οργανώνονται στο σχολείο και προετοιμάζονται με την πλήρη συμμετοχή των παιδιών.
  • Θεατρικές παραστάσεις.

Φόρμα Επικοινωνίας